Tylicz: Obóz Thalerhof motywem Łemkowskiej Jesieni Twórczej

Stowarzyszenie Ruska Bursa i Stowarzyszenie Łemków zaprosili miłośników literatury łemkowskiej na XXII Łemkowską Jesień Twórczą do Tylicz noclegi. Głównym motywem tegorocznego spotkania był Thalerhof, utworzony sto lat temu przez władze austro -węgierskie obóz dla internowanych Ukraińców i Rusinów z Galicji oraz Bukowiny.

Obóz znajdował się we wsi Thalerhof, u stóp Alp (niedaleko Grazu). Tutaj, 18 września 1914 roku dotarł pierwszy transport Łemków, który wyruszył z Gorlic. Drugi i ostatni – przyjechał miesiąc później, 17 października. W obozie uwięziono niemal całą łemkowską inteligencję. Wśród internowanych byli księża, nauczyciele, urzędnicy, ale także chłopi.
W sobotę, na tylickim cmentarzu, w ramach XXII Łemkowskiej Jesieni Twórczej, złożono hołd i odmówiono modlitwę za więźniów Thalerhofu. Modlono się m.in. przy mogile księdza Emiliana Wengrynowicza, parocha Tylicza, ofiary obozu w Thalerhofie. Następnie polscy, słowaccy i ukraińscy twórcy spotkali się z miłośnikami literatury łemkowskiej. Zagrali „Hudacy”, a wiersze czytał m.in. Petro Murianka (Piotr Trochanowski).
Tradycyjnie, w niedzielę Łemkowska Jesień Twórcza przeniosła się do siedziby Stowarzyszenia Ruskiej Bursy w Gorlicach.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Tylicz i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.