Bańska Niżna

Bańska Niżna to wieś w województwie małopolskim, położona na obrzeżach Pogórza Gubałowskiego w Kotlinie Nowotarskiej, po wschodniej stronie Białego Dunajca. Leży w pobliżu Poronina (9 km) i Nowego Targu (13 km). Przez miejscowość przepływają potoki Mały Rogoźnik i Potok za Groniem.

Bańska Niżna liczy sobie około 1000 mieszkańców, z czego większość stanowią górale. Tutejsza ludność kultywuje tradycje i gwarę góralską, jedną z najżywszych gwar dialektu małopolskiego na Podhalu. Do miejscowości ściągają miłośnicy sportów, entuzjaści kultury i poszukujący odpoczynku wśród malowniczej przyrody.

Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest stara kuźnia „Pod Bukiem” wybudowana pod koniec XVIII wieku. Właśnie w niej powstały elementy krzyża upamiętniające 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W pobliżu możemy również podziwiać krzyż żelazny z XIX wieku.

Bańska Niżna jest pierwszą wsią w Polsce wykorzystującą ogrzewanie geotermalne. Ze względu na obecność wód termalnych w pobliżu znajdują się dwa kompleksy basenów termalnych: Gorący Potok i Termy Szaflary. W Szaflarach warto także zobaczyć Chałupę Anny Doruli z 1843 r.

szaflary noclegi przy termach, Bańska Niżna noclegi z wyżywieniem, Bańska Niżna domki, Bańska wyżna noclegi z wyżywieniem

Możliwość komentowania jest wyłączona.