Hel

Półwysep Helski to liczne nadmorskie miejscowości, które stają się celem urlopu wielu turystów. To nadmorskie miasteczko jest piękne, jest dobrą alternatywą zarówno do prawdziwego wypoczynku jak i do spędzania czasu w sposób. Formą aktywnego wypoczynku na terenie Helu może być z pewnością baza nurkowania. Hel stawia także na wycieczki rowerowe. Biegnąca w kierunku Władysławowa trasa, zabierze nas w podróż wzdłuż malowniczych krajobrazów. Turyści na Hel  bardzo często swoje kroki kierują do Muzeum Rybołówstwa. Obiekt ma niezwykle ciekawe usytuowanie- zlokalizowany jest w poewangelickim kościele świętego Piotra i Pawła, który znajduje się w centralnej części miasta.      Kolejnym obiektem muzealnym, które z pewnością również warto zobaczyć, jest Muzeum Obrony Wybrzeża, to ogromna kolekcja militariów, która w bardzo ścisły sposób związana jest z historią całego kraju

Hel jest położony na cyplu Mierzei Helskiej i jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nad Morzem Bałtyckim. W oddalonej o 15 km od Jastarnia i 36 km od Władysławowo miejscowości znajduje się kąpielisko nadmorskie z piękną plażą. Noclegi nad morzem cieszą się ogromną popularnością latem.

Mierzeja Helska noclegi powstała kilka tysięcy lat temu na skutek nagromadzenia się mas piasku z nabrzeżnych klifów. Amerykański serwis The World Geography umieścił ten cud przyrody na 6 miejscu w rankingu najbardziej zdumiewających półwyspów świata.

Hel noclegi dysponuje znakomitą bazą noclegową, która zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów. Piaszczysta plaża w Helu jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Nadaje się do opalania, a przylegające do niej kąpielisko zapewnia świetną rozrywkę.

Hel otrzymał prawa miejskie w XIII wieku. Wcześniej był to ośrodek handlu śledziami na Kaszubach, ale z czasem zaczął się zmieniać. Powstały tu łaźnie, ratusz z wieżą zegarową, szpital i kościoły, a od XX wieku także obiekty noclegowe i atrakcje turystyczne.

Na terenie gminy Hel leży letnia rezydencja polskiego prezydenta, z kompleksem ukrytym w leśnej głuszy . Największe atrakcje to:

  • Fokarium w Helu przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
  • Szlak Militarny, z militariami przede wszystkim z okresu II RP trasa, gromadzi najistotniejsze walory przyrodnicze, punkty widokowe i fortyfikacje okolicy Helu. Przed oddaniem ścieżki do użytku zwiedzających, istniał tu strzeżony teren wojskowy.
  • Muzeum Obrony Wybrzeża. To helski kompleks muzealny, obejmujący m.in. Muzeum Helu, Muzeum Obrony Wybrzeża, Pracownię Konserwatorską, a także Muzeum Kolei Helskich, który prezentuje ogrom miejscowych fortyfikacji.
  • Kościół Św. Piotra i Pawła z XV wieku,
  • Domki rybackie z końca XVIII wieku, wąskie, z pobielanym frontem, niezbyt wysokie, o budowie szachulcowej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.