Karkonoski Park Narodowy

pieniny

szczawnica

krościenko

czorsztyn

grywałd

Karkonosze nazywane są niekiedy Alpami w miniaturze. W dzikich zakątkach spotkać można nietypowe dla Polski muflony.
Zobacz także:
Oficjalna strona
Karkonoskiego Parku Narodowego
Plan podróży
Dodaj do planu podróży
Park ten leży w południowo-zachodniej części Polski, przy granicy z Czechami. Obejmuje Karkonosze, najwyższe pasmo górskie Sudetów. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tu kotły polodowcowe z ukrytymi w nich stawami oraz gołoborza, czyli rumowiska skalne. Na stokach można też napotkać zwietrzałe skałki granitowe w kształcie grzybów lub maczug.

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest znajdująca się na terenie parku Śnieżka (1602 m n.p.m.), na której znajduje się zabytkowa kapliczka, restauracja i obserwatorium meteorologiczne. Jest to szczyt o największym przewyższeniu w Polsce, a więc wznoszący najwyżej ponad otaczający teren. Od strony czeskiej na Śnieżkę można wjechać wyciągiem krzesełkowym. Innym atrakcyjnym turystycznie szczytem Karkonoszy jest Szrenica, na którą kursuje wyciąg krzesełkowy z miejscowości Szklarska Poręba. Na szczycie zbudowano schronisko górskie. Z obu szczytów można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Kotlinę Jeleniogórską. Widoczność na Śnieżce w pogodnym dniu przekracza 200 km.

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego żyją m.in. jelenie, sarny, dziki, piżmaki, wydry czy bieliki. Można tu spotkać również muflony sprowadzone pod koniec XIX wieku z Korsyki i Sardynii. Karkonoski Park Narodowy wraz z obszarem chronionym leżącym na terenie Czech należy do Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Park ma dobre zaplecze noclegowe w Karpaczu i Szklarskiej Porębie.


Możliwość komentowania jest wyłączona.