Piechowice

Piechowice to miasto w województwie dolnośląskim, urokliwie położone nad rzeką Kamienną pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonosze, w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest oddalone o 8 km od miejscowości Szklarska Poręba, 12 km od Jelenia Góra i 19 km od Karpacza.

Piechowice zostały założone na przełomie XIII i XIV wieku. Jego początki związane są z osobą Hansa Patera, który zbudował młyn na terenie dzisiejszego miasta. W kolejnych wiekach rozwinęło się szklarstwo, tkactwo i papiernictwo. Wraz z doprowadzeniem kolei i budowy zakładów pojawił się nowoczesny przemysł. W 1967 roku Piechowice otrzymały prawa miejskie.

Najważniejszymi zabytkami w mieście i okolicy jest XIV-wieczny kościół w Piastowie, ośrodek wypoczynkowy Uroczysko w Michałowicach, Szklany Park i pałac w Pakoszowie. Pałac wzniesiono w 1725 roku na zlecenie ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry. Reprezentuje styl barokowy, a jego najcenniejszym pomieszczeniem jest pokryty fajansowymi kafelkami z Delft salon kominkowy.

Turyści mają do dyspozycji wiele szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych, które ułatwiają podziwianie tutejszej przyrody. W centrum miasta rośnie 500-letni cis, będący pomnikiem przyrody. Na terenie miasta warto zobaczyć Wodospad Szklarki i Śnieżne Kotły. Za miastem znajduje się rezerwat przyrody Krokusy w Górzyńcu, utworzony w celu zachowania stanowiska szafrana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Piechowice i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.