Pieniny

Pieniny noclegi znane są jako piękne i urocze pasmo górskie, znajdujące się na północny wschód od Tatr, około 30 km od Nowego Targu. Pieniny są też częścią łańcucha zwanego Pienińskim Pasem Skałkowym.

noclegi Pieniny jako góry są znane ze skalistych turni, podobnie jak Tatry, choć nie są tak wysokie jak Tatry. Sławne są także przepiękne przełomy Dunajca, rozdzielające to pasmo na 3 części: Pieniny Spiskie (Żar – osiemset siedemdziesiąt dziewięć metrów n.p.m.), Pieniny Właściwe pomiędzy Czorsztynem a Szczawnicą (Trzy Korony – dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry n.p.m.) i Małe Pieniny na wschodzie (Wysoka – tysiąc pięćdziesiąt metrów n.p.m.). Pieniny domki

Za najpiękniejszą część Pasa Skałkowego uważane są Pieniny Właściwe, które zajmują niedużą powierzchnię, w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Centralną częścią Pienin Właściwych jest popularny masyw Trzech Koron (982 m n.p.m.). Pieniny pokoje gościnne

U jego stóp znajduje się Schronisko PTTK „Trzy Korony”, spod którego na szczyt prowadzą przez Wąwóz Szopczański i Przełęcz Szopka (Chwała Bogu)szlaki żółty i niebieski lub zielony szlak. Pieniny wille

Równie znana i piękna jest szczyt Sokolica (siedemset czterdzieści siedem metrów n.p.m.) z charakterystyczną przechyloną sosną. Dojść na nią można żółtym szlakiem ze Sromowców Niżnych na Przełęcz Szopka, a dalej niebieskim szlakiem.

Najsłynniejszą atrakcją Pienin znaną w całej Polsce jest spływ tratwami flisackimi malowniczym przełomem Dunajca, pośród dzikiej przyrody i cudownych panoram Pienin. Spływ rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty, a kończy w Szczawnicy lub w Krościenku. Zamiast tratwami, trasę tą można pokonać kajakami górskimi lub pontonami – rafting. Jest to ewentualność dla miłośników adrenaliny i mocniejszych wrażeń.

KOlejną słynną atrakcją Pienin jest zapora wodna oraz sztuczne Jezioro Czorsztyńskie, po którym można pływać statkiem wycieczkowym pomiędzy zabytkowymi zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Obiekty te są udostępnione dla turystów.

Czynnikami, które sprawiają, że Pieniny są bardzo licznie i chętnie odwiedzane przez turystów są: wyjątkowa rzeźba terenu, malownicze formy skalne, źródła wód mineralnych, ciekawa architektura oraz niezwykłe bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego, a nade wszystko przepiękne widoki i spływ Dunajcem.


Możliwość komentowania jest wyłączona.