Pobito rekord w rydzobraniu

Dwie kobiety wymyśliły i zaczęły organizować „Święto Rydza”: Barbara Miernikowa i Katarzyna Miernik – Pietruszewska. VII edycja dwudniowego wydarzenia (27 i 28 września) przyciągnęła amatorów rydzobrania. W tym roku padł rekord – ponad 6 kilogramów rydzów w jednym koszyku. Muszyna noclegi zaprasza.

Podczas „Święta Rydza” główną atrakcją jest „Polowania na rudego”. Zawody polegają na zebraniu największej ilości tych grzybów, w określonym czasie (od 8 do 11).  Tegoroczne rydzobranie było wyjątkowo udane. Pobito rekord – ponad 6 kilogramów uzbierał grzybiarz, który zajął pierwsze miejsce. A wszystko zaczęło się od chodzenia do lasu. – „Odkąd przeprowadziliśmy się do Wysowej, nie ma jesieni, żebyśmy nie poszli na rydze. Trzeba pokazać rydze całej Polsce i zagranicy, że są tutaj. Te grzyby to wyznacznik zdrowia, pięknej natury i czystego środowiska’. – mówi organizatorka Katarzyna Miernik – Pietruszewska.
Wśród szeregu imprez towarzyszących były te promujące kulturę, historię i przyrodę regionu. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska z tradycyjnymi wędlinami i ziołami oraz ceramiką. Nie zabrakło koncertów, kiermaszów rękodzieła, warsztatów kulinarnych oraz konkursu „Pasterskie Tradycje” dla uczniów szkół gastronomicznych. Zorganizowano też tradycyjną wystawę grzybów Stowarzyszenia „Na Grzyby”.
Święto Rydza wymyśliły i organizują Barbara Miernikowa i Katarzynę Miernik – Pietruszewską, prowadzące Stary Dom Zdrojowy w Wysowej Zdroju. IV i V edycja Święta Rydza uhonorowane zostały listami Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Bronisława Komorowskiego do Organizatorów i Uczestników Święta Rydza.

Możliwość komentowania jest wyłączona.