Rynek Główny w Krakowie

wyjazd

region

apartament

domki

pensjonat

Rynek Główny w Kraków noclegi – główny rynek Starego Miasta w Krakowie, regularny, kwadratowy, u zbiegu 11 ulic. Rynek Główny obejmuje cztery kwartały miasta lokowanego na prawie magdeburskim, wytyczonego w układzie szachownicowym; ma kształt kwadratu dwieście na dwieście metrów. Przez rynek ciągnie się Droga Królewska, główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego, wiodący od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu. Do rynku od strony wschodniej przylega plac Mariacki, otaczający kościół Mariacki

W południowej części rynku, u lejkowatego wylotu ulicy Grodzkiej, położony jest niewielki kościół św. Wojciecha, w północnej części wschodniego bloku przyrynkowego wznosi się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Mariacki), kościół farny (od 1223); obie świątynie, pierwotnie romańskie, zostały ufundowane przed lokacją Krakowa[1][4].

Historia Rynku sięga XIII wieku; jest największym (4 ha powierzchni) placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie(w Polsce większy jest Rynek w Olecku o powierzchni przekraczającej 5,5 ha. Rynek w Latowiczu o pow. ok. 4,3 ha, natomiast rynki w Tarnogrodzie i Wrocławiu są tylko minimalnie mniejsze). Rynek Główny ma kształt kwadratu o boku wynoszącym około dwieście metrów.

Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie położone są ważne zabytki noclegi Kraków, takie jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha czy Wieża Ratuszowa. Nie ma natomiast samego ratusza, który został zburzony.

Rynek jest miejscem spotkań, letnich festiwali, koncertów, targów i prezentacji:

Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Wojskowych (czerwiec)

Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

korowód uczestników Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych

Festiwal Tańców Dworskich pod Wieżą Ratuszową (sierpień)

coroczna zabawa sylwestrowa – największy bal w kraju

targi bożonarodzeniowe (grudzień)

targi wielkanocne (marzec-kwiecień)

targi Cepeliada (sierpień)

intronizacja króla kurkowego (czerwiec)

inauguracja juwenaliów

start i meta, lub element trasy Cracovia Maratonu

Finał Pochodu Lajkonika

konkurs szopek, zapoczątkowany w 1937 r.

Parada Smoków – impreza organizowana od roku 2000 przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska na początku czerwca

targi staroci

Ten wpis został opublikowany w kategorii Noclegi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.