Wystawy czasowe w Muzeum Tatrzańskim

„STAŚ W. SKACZE PRZEZ PŁOT”. FOTOGRAFIE KLEMENTYNY HR. SZEMBEKOWEJ

  • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
  • Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
  • 29 kwietnia-28 września 2014

Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej(1855-1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, hr. Kęszyckiego, właściciela willi Oksza, Zakopane i jego mieszkańców.

„CHUDOBNO MIE MAMA MIAŁA…. DZIECIŃSTWO POD TATRAMI”

  • Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich (filia Muzeum Tatrzańskiego)
  • Zakopane, Droga na Koziniec 8
  • 17 maja-2 listopada 2014

Wystawa poświęcona dzieciństwu w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza, w okresie od końca XIX wieku do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Jej celem jest przybliżenie obrazu dzieciństwa niełatwego, naznaczonego biedą, ale też niepozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, marzeń. Na wystawie można zobaczyć dziecięce sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe oraz interesujące fotografie. Pamiątki te pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, innych muzeów i archiwów oraz od osób prywatnych. Wystawie towarzyszą kreatywne zajęcia dla dzieci, polegające na tworzeniu zabawek na wzór tych, które można obejrzeć na ekspozycji.

TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

  • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
  • Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
  • 15 marca-30 września 2014

Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy. Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana, a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski. Kościelisko noclegi zaprasza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościelisko i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.