Zamek Królewski na Wawelu

agroturystyka

atrakcje

podróże

turystyka

wczasy

 

Bieszczady pozwalaja korzystać z uroków bieszczadzkiej przyrody. Kraina  otoczona  górkami, oraz jeziorem myczkowieckim, solińskim świetne warunki do uprawiania  turystyki.  W Bieszczadach jest wiele szlaków spacerowych, znajduje się przystań wraz z wypożyczalnią sprzętu pływającego.
Bieszczady stanowią część głównego łuku karpackiego, który jest  pierwszym członem Karpat Wschodnich. Bieszczady  należą do Beskidów Wschodnich, które stanowią część Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Przełęcz Użocka dzieli Bieszczady na Zachodnie i Wschodnie. W granicach naszego państwa znajduje się Bieszczady Zachodnie, przechodzące ku zachodowi (za Przeł. Łupkowską) w Beskid Niski, zaś ku wschodowi (za przeł. Użocką) w Bieszczady Wschodnie (Ukraina).  Bieszczady noclegi stanowią świetna baze noclegowa do zwiedzania gór.
Bieszczady noclegi poleca  komfortowe domki, pensjonaty, pokoje goscinne, kwatery   posiadające niezapomniany klimat.
Bieszczady noclegi w okolicy poleca miejsca warte zobaczenia :
  •  Solina i jezioro solińskie
  • jezioro myczkowieckie
  • wypożyczalnia sprzętu
  • nieczynny kamieniołom
  • mini zoo oraz miniatury cerkwii z terenu Bieszczad i polski południowo-wschodniej,
  • zapora Myczkowce
  • Solina noclegi
  • „Cudowne źródełko” w Zwierzyniu

Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, położona na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi.

Zamek to dwupiętrowa budowla z trzema skrzydłami (z pomieszczeniami) oraz jednym parawanowym (od południa). Jego szata zewnętrzna, jak i wnętrza mają charakter renesansowy, barokowy, a także częściowo klasycystyczny. Posiada dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramę wjazdową i pięć wież mieszkalnych. noclegi Bieszczady

Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i remontowany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz. 

W zamku umiejscowionych jest 71 sal wystawowych, zgrupowanych w pięciu ekspozycjach stałych oraz dwie reprezentacyjne klatki schodowe: Senatorska i Poselska. Większość sal urządzona jest w stylu renesansowym oraz barokowym, są jednak sale przebudowane w stylu klasycystycznym (np. Sala Kolumnowa) i z okresu dwudziestolecia międzywojennego (apartament Mościckiego). Prócz tego kilka gotyckich sal – przyziemie dawnej Wieży Łokietkowej, obecnie Skarbiec Koronny. Przy urządzaniu wnętrz nie opierano się na ich historycznym wyglądzie z powodu braku dostatecznych materiałów. Drzwi pochodzą z okresu międzywojennego, jak i większość posadzek oraz żyrandoli, a część portali, stropów oraz fryzów jest rekonstrukcją. noclegi Solina

Spośród ośmiu stałych ekspozycji muzealnych pięć znajduje się w zamku, a szósta – ogrody królewskie, najmłodsza z wystaw, jest pewną częścią rezydencji. W samym zamku znajdują się Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie (tworzące dawniej jedną wystawę – Wyposażenie sal i komnat), Skarbiec Koronny i Zbrojownia (dawniej osobno) oraz Sztuka Wschodu (dawniej również Wschód w zbiorach wawelskich).

Najmłodsza wystawa najstarszych ogrodów odkrytych w Polsce pokazuje ogrodnictwo okresu renesansu. Znalezione ścieżki ceglane pozwoliły na odtworzenie tarasu górnego, zw. ogrodem królowej, w którym hodowano zioła oraz róże. Kolejne prace archeologiczne ukażą nam niebawem kolejne partie tegoż ogrodu, w którym, według ówczesnych świadków, znajdowało się tam kilka pawilonów: altana, zwana Rajem, ptaszarnia oraz winnica. Przebiegała tamtędy również droga do łaźni króla, znajdujących się poza murami wzgórza.

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.